יום שבת , 19 אפריל 2014

צמחונות או טבעונות?

צמחונות או טבעונות? קיים בלבול רב בציבור בין שתי המילים. אז כדי להבין את ההבדל ולהחליט מה יותר נכון בשבילנו, תזונה צמחונית או תזונה טבעונית, ומה יותר בריא, בואו נסתכל במוטיבציה.

צמחוני עבורי, הוא מי שלא אוכל מאכלים מסויימים (כגון בשר או דגים) מסיבות של מוסר ושל צער בעלי חיים. יכול להיות צמחוני שמעשן סיגריות, זולל מזון זבל בשפע, או מעשן חשיש. עדיין הוא יכול לקרוא לעצמו צמחוני.  אבל אם הוא מאמץ תזונה צמחונית רק מסיבות של מוסר,

טבעוני קוראים למי שמשתדל לאכול מה שבריא. הוא משתדל לאכול דברים ולהתנהג לפי מה שבריא. הוא ישאף לדוגמה לא לעשן, לנשום אויר נקי, לשתות מי מעיין צלולים. יש גם טבעונים שאוכלים בשר אורגני, כי הוא יותר בריא מבשר מתועש רגיל שעשיר באנטיביוטיקה ובחומרי הדברה.

כותבת מירה כהן שטרקמן בכתבה "צמחונות או תת תזונה":

רבים מזהים תזונה נטורופתית עם צמחונות או טבעונות, ולא כך היא. הנטורופתיה משמעה דרך חיים לבריאות, למניעת מחלות ולריפוין באמצעים טבעיים. דרך הנטורופתיה אינה אוסרת אכילת חלבון מהחי.

צמחונים רבים (וגם טבעונים רבים) סובלים מחוסרים תזונתיים. אך לא רק הם! גם אוכלי בשר ואוכלי ג'אנק פוד.

בימינו, מודעות תזונתית היא יותר ויותר צו השעה. כותבת יונת דביר מ-NRG:

הסיבות למעבר לתזונה צמחונית-טבעונית רבות: ההשפעות יכולות להיות סביבתיות או אקולוגיות, דתיות או אידיאולוגיות, בריאותיות ועוד. כמגוון הסיבות כך גם סוגי הצמחונים – התפריט הצמחוני, שמטרתו להביא את האדם למצב בריאותי תקין ולמניעת מחלות, אינו תפריט תזונתי אחיד.

טבעונות מול צמחונות: יתרונות וחסרונות

אולם, יש לדייק:

 • אצל צמחונים, B12 מיוצר על ידי חיידקים הנמצאים במעיים. חיידקים אלו מושמדים על ידי צריכת אנטיביוטיקה (שנמצאת גם במאכלים רבים כגון מוצרי חלב ובשר)  ויש להחזיר אותם על ידי צריכה של פרוביוטיקה. מתברר שדוקא אצל אוכלי בשר מתגלות רמות B12 נמוכות.
 • בניגוד לטעות הרווחת בציבור, חלב שודד סידן מהגוף. למרות שהוא עשיר בסידן, הוא עשיר גם במגנזיום והיחס ביניהם מחייב את הגוף להוציא סידן מהעצמות כדי לעכל את הסידן. המזונות הכי עשירים בסידן הם עלים ירוקים כהים.
בקיצור – טבעונות או צמחונות? העיקר הבריאות!

 

חיפושים שהובילו לדף זה:

 • טבעונות b12
 • צמחוני או טבעוני
 • אורית לבב
 • ycgubu
 • טבעונות
 • טבעונות למניעת מחלות
 • טבעונים מעשנים
 • צמחונות לעומת טבעונות
 • תזונה טבעונית לספורטאים

אודות אורית לבב

אורית לבב (47) מובילה חזון של אימון חוייתי ובלתי אמצעי לשינוי הרגלי תזונה. את ה"מסעדה הלימודית" בחרה להקים בביתה האקולוגי שבגליל בשנת 2000.

2 תגובות

 1. אוהבת מאוד את הכתבה, בתור אחת שגם שמה לה לדרך חיים את ההתרחקות מעישון, דברים מתועשים וכ"ו אבל לא מגדירה את עצמי טבעונית או צמחונית למרות שגם אני נמנעת מלאכול בשר מתועש וקונה את העוף של טבעוף, שהוא גדל ללא אנטיביוטיקה ומואכל בתזונה צמחית…בעיני זה חשוב לא פחות מלהפסיק לעשן, כל חומרי ההדברה והאנטיביוטיקה האלה גרועים לא פחות…רק בריאות לכולנו..:)

 2. שלום, בואו נדייק רגע: צמחוני הוא מי שלא אוכל חיות: דגים פרות, תרנגולים וכל חיה נוספת שמקובל או לא מקובל לאכול. טבעוני הוא מי שנמנע לחלוטין מחלבון מן החי כלומר הוא לא יצרוך דגים, בשר, עוף, גבינות, חלב (פרה/עיזים/יאקים וכו"), ביצים ודבש. בנוסף, הטבעונים דוגלים בחרם צרכני על כלל המוצרים מן החי כמו צמר, עור, פרוות כמובן, משי (וגם מוצרים שנוסו על בעלי חיים) – מעצם ההכרה בזכויותיהם של בעלי החיים ובסבל שהם עוברים על מנת לספק לציבור את המוצרים הללו. כמובן שיש גם צמחונים שידגלו בכך, אך הם לא נשארים צמחונים הרבה זמן ועוברים לטבעונות עד מהרה :)

השארת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסםהשדות הנדרשים מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>